Aktualności

Ostatnie wydarzenia:
Sportowe Bielany w 2009 roku  3 marca 2009

Rok 2009 zaczął się dla nas intensywnie. W ten sam styczniowy weekend odbywał się doroczny Bieg Chomiczówki i rozpoczęły się ferie. W okresie wolnym od pracy szczególnie ważne było zaoferowanie dzieciom i młodzieży atrakcyjnych form spędzenia czasu wolnego. Dla nich zorganizowane zostały nieodpłatne zajęcia sportowe w salach gimnastycznych, na pływalni i sezonowe lodowisko przy Szkole Podstawowej nr 289. Ale to dopiero początek roku, ważne jest, co dalej planujemy w sporcie i rekreacji w 2009 r. na Bielanach?

Ważnym zadaniem realizowanym przez Wydział Sportu i Rekreacji jest organizacja współzawodnictwa dzieci i młodzieży na różny poziomach ich nauczania. Rozgrywki dzielnicowe w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży cieszą się szczególnym zainteresowaniem naszych szkół. Tak naprawdę to one ukazują jak prowadzone jest szkolenie sportowe, to tu można zauważyć jak zdolną mamy młodzież. Bielany od lat są w czołówce Warszawy, od lat na podium. W roku szkolnym 2007/2008 r. zajęliśmy II miejsce w rozgrywkach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, w tym spróbujemy zawalczyć o I. Podniesienie poziomu sportu szkolnego, tworzenie warunków do prawidłowego rozwoju naszych najmłodszych to priorytet dla dzielnicy.

– Sport to nie tylko wypełnienie czasu wolnego, sport ma też kształtować, wychowywać, uczyć należytych postaw. Nie możemy o tym zapominać – uważa Grzegorz Pietruczuk, Członek Zarządu Dzielnicy Bielany odpowiedzialny za sport i rekreacje.

Rozgrywki to podsumowanie tego, co nasi najmłodsi robią w szkołach, w klubach sportowych. W placówkach oświatowych na zlecenie Wydziału Sportu i Rekreacji organizowane są otwarte zajęcia sportowe np. otwarte sale i otwarte boiska. Dzielnica realizuje też program miejski Otwarte Obiekty Sportowe. Tylko te dwa programy dają mam 155 godzin otwartych nieodpłatnych zajęć. Razem z zajęciami prowadzonym przez kluby, a finansowanymi przez urząd, liczba ta zwiększa się do 400 godzin tygodniowo. A mamy kluby sportowe prowadzące szkolenie w różnych dyscyplinach np. lekka atletykach, szermierka, pływanie, wielobój nowoczesny (G-8 Bielany, UKS KUSY, AZS - AWF), piłka nożna (MKS Hutnik Warszawa, BKS HUTNIK), judo (UKS JSS DRAKO), koszykówka (UKS Czarodzieje z Bielan), karate (Bielański Klub Kyokushin Karate), tenis stołowy (UKS 273 Bielany), taekwondo (UKS Taebaek Bielany).

Ale działania na 2009 r. to nie tylko działalność w kierunku szkolenia sportowego dzieci i młodzieży, to też szereg imprez, które planujemy - turnieje, zawody i imprezy sportowo-rekreacyjne o charakterze rodzinnym np. X Bielański Rajd Rowerowy do Puszczy Kampinoskiej (16 maj).

W ostatnich dniach maja br. planujemy zorganizować Bielański Tydzień Sportu, który odbywać się będzie w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Dzień Matki rozpoczniemy Mistrzostwami Dzielnicy Bielany w Lekkiej Atletyce. Następnego dnia w X Biegu przedszkolaka pn. „Pokonać siebie” pobiegną nasze trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatki. 30 maja zaprosimy całe rodziny na festyn sportowo–rekreacyjny na Chomiczówce. W międzyczasie zorganizowane zostaną turnieje w tenisie ziemnym, stołowym, pływaniu, w piłce nożnej, oraz Bielańska Olimpiada Przedszkolaków. Zakończymy nasz tydzień sportu podczas szkolnych Dni Sportu w dniu 1 czerwca w bielańskich placówkach oświatowych.

I tak powoli zbliżymy się do wakacji. Wakacje to akcja Lato w Mieście i liczne obozy dla młodzieży uzdolnionej sportowo organizowane przez nasze organizacje pozarządowe.

Chcielibyśmy wakacje zacząć podsumowaniem tego, co w ciągu roku szkolnego robią nasze bielańskie kluby sportowe. A jest czym! W końcu na Bielanach są najlepsze kluby (AZS-AWF, G-8 Bielany, UKS Teaback Bielany, UKS 273, BBKK oraz IKS –AWF) – nie tylko według nas. I tak podczas festynu planowanego na 20 czerwca chcemy zaprezentować osiągnięcia i działalność, która przynosi chlubę naszej dzielnicy.

Pomysł stworzenia podczas festynu miasteczka bielańskich klubów sportowych to próba pokazania mieszkańcom, jak zaangażowanych nauczycieli, trenerów i instruktorów mamy na Bielanach. Oni w połączeniu ze zdolną młodzieżą, której nam nie brakuje, to przepis na sukces. O sukcesach nie zawsze głośno mówią, realizują je w zaciszu hal sportowych i boisk. Chcemy pokazać mieszkańcom tych najlepszych z najlepszych – mówi Grzegorz Pietruczuk Członek Zarządu Dzielnicy Bielany.

Ważnym dniem dla sportu jest dzień 11 listopada. Marszałek Piłsudski był orędownikiem tężyzny fizycznej, dlatego właśnie tego dnia na Bielanach od lat mamy cykle imprez z okazji rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Wpisały się one na stałe w nasz kalendarz tj. turniej tenisa ziemnego na AWF, Bielański Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży w TKKF Chomiczówki, turniej tenisa stołowego w Szkole Podstawowej Nr 273, oraz Turniej Brydża Sportowego par w MDK im. M. Gwizdak, a od trzech lat również turniej w Unihokeju w Gimnazjum 72.

Ważnym działaniem jest aktywizacja osób dorosłych i starszych. Program Bielańskie Sportowe Czwartki mieszkańcy znają od lat. Podjęliśmy działania, aby jeszcze bardziej rozszerzyć ofertę zajęć. Dzięki środkom finansowym z Biura Sportu i Reakcji, które pozyskało ognisko TKKF Chomiczówka na terenie dzielnicy modelowo wręcz odnalazł się program „Senior Starszy Sprawniejszy”. Wydaje się, że takim samym zainteresowaniem cieszyć się będzie inne zadanie powierzone przez Dzielnicę ognisku TKKF Chomiczówka – program dla osób z nadwagą. Szczegółowe informacje i zapisy pod telefonem (0-22) 834-76-98 po godz. 14.00, a w następnym numerze zamieszczony zostanie szczegóły program i informacje od realizatora.

Elżbieta Iglewska-Romanowska